piątek, 30 kwietnia 2010

WebSphere Integration Developer - pierwsze wrażenia.

Przez ostatni tydzień miałem przyjemność pobawić się trochę z narzędziem IBM, tj. WebSphere Integration Developer 7. Musze przyznać, że pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne i oby takie pozostało. W końcu narzędzie komercyjne, w którym wiemy za co płacimy. A za co płacimy? Za wygodę między innymi:)

Dla osób, które nie wiedzą czym jest tak do końca WID, to w telegraficznym skrócie, to taki znany wszystkim Eclipse, ale obudowany sporą warstwą funkcjonalności i udogodnień dodanych przez IBM'a. Praca (no może to małe nadużycie, bo aż tyle w nim nie popracowałem) jest bardzo przyjemna, można stworzyć aplikację bazującą na web servisach praktycznie wyłącznie klikając myszką i nie pisząc żadnego kodu. Wszystko obudowane jest paletami z odpowiedniki kontrolkami, która potem może sobie odpowiednio dostosowywać aby zbudować interesująca nas funkcjonalność.

Na pochwałę zasługuje również zbiór dołączonych do WID'a tutoriali i kursów, które napisane są bardzo przystępny sposób i albo tłumaczą ogólnie teorię związaną z procesami biznesowymi, albo pokazują co jak wyklikać aby jakaś przykładowa aplikacja nam zadziałała.

Niestety muszę być obiektywny i dodać łyżkę przysłowiowego dziegciu, nie mogę do tej pory poprawnie zsynchronizować WID'a z WPS'em. Serwer startuje poprawnie (mogę wejść do konsoli admina) jednak jego status jest cały czas na "starting..." przez co nie mogę np. wypróbować testowania serwisów z poziomu WID'a. Mam nadzieję, że problem ten jednak da się jakoś rozwiązać.

1 komentarz: