czwartek, 22 kwietnia 2010

Instalacja WebSphere Integration Developer 7 na Red Hat 5

Instalacja WID'a nie była aż tak problematyczna, jak się nastawiłem, mając doświadczenia z WPS'em :) Nie mniej, nie obyło się bez problemów, które postaram się przedstawić i omówić w poniższej notce. Instalację przeprowadziłem na oddzielnej kopii Red Hata, (oprogramowanie VmWare pozwala na zainstalowanie wielu systemów operacyjnych), bałem się głównie, że mogę zepsuć całą moją dotychczasową pracę z WPS'em i tak pewnie by się stało, gdybym pracował na jednym systemie. Ale do rzeczy...

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie systemu przed i po instalacji.
1. Instalator WID będzie komunikował, że brakuje mu biblioteki libstdc++.so.5, aby rozwiązać ten problem nie wystarczy utworzyć linku symbolicznego z libstdc++.so.6 do libstdc.so.5, tak jak to uczyniłem na początku, co potem spowodowało błędy przy uruchamianiu WID'a takie jak:

"Caused by: java.lang.UnsatisfiedLinkError: 
/home/andrzej/IBM/SDPShared/plugins/com.ibm.cic.licensing.lum.linux_7.0.101.v20090605_0444/os/linux/x86/libi4clntjni.so 

(/usr/lib/libstdc++.so.5: version `CXXABI_1.2' not found (required by 
/home/andrzej/IBM/SDPShared/plugins/com.ibm.cic.licensing.lum.linux_7.0.101.v20090605_0444/os/linux/x86/libi4clntjni.so))"

1.1. Musimy zainstalować libstdc++, aby to zrobić najwygodniej należy najpierw zarejestrować swój system w RHN, używając komendy "rhn_register" z poziomu root'a. Rejestracja będzie pytała o login i hasło do konta użytego m.in. do ściągnięcia systemu.


1.2. Następnie wybieramy Appliaction>Add/Remove Software, wyszukujemy i instalujemy compat-libstdc++-33-3.2.3-61

1.3. Warto upewnić się czy biblioteka fizycznie znajduje się w /usr/lib


2. Przechodzimy do instalacji WID'a. Z poziomu root'a wykonujemy umask 0022, a następnie uruchamiamy ./launchpad.sh. Podczas pracy z kreatorem instalacji zmieniłem jedynie katalog instalacji zamieniając /opt/ na /home/andrzej/
2.1. Instalujemy kolejno WID'a, WAS'a, i środowisko testowe (czas ok. 1-1.5 godzin)


3. Po instalacji musimy zwiększyć liczbę uchwytów do plików. Korzystamy z oficjalnej instrukcji:link. W punkcie 7 plik limits.conf znajdował się w moim przypadku w /etc/security. Po wykonaniu instrukcji należy zrestartować system.


4. Ostatnim krokiem jest dodanie uprawnień dla zwykłego użytkownika do katalogu instalacji WID'a (w moim przypadku) /home/andrzej/IBM, używając komendy:
chown -R andrzej /home/andrzej/IBM
5. Po uruchomieniu WID'a w moim przypadku nie została wczytana żadna domyślna perspektywa, nie wiem dlaczego, ale wystarczy ręcznie przełączyć na jakąś z perspektyw i już możemy pracować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz