czwartek, 1 kwietnia 2010

Seam + Eclipse tutorial.

Postanowiłem napisać ostatni tutorial z cyklu "początki z seamem", aby dopełnić poprzednie 2, czyli seam - pierwsze kroki i seam-gen w akcji oraz aby mój kolega (który zaczął zajmować się seamem) w końcu dał mi święty spokój:P

Ideą tutoriala jest zintegrowanie aplikacji wygenerowanej przez seam-gen z IDE w tym przypadku z eclipsem.

Co potrzebujemy?
1. Projekt seam, jak to zrobić można przeczytać w wcześniejszym tutorialu seam-gen w akcji
2. Eclipse (najlepiej wersja EE): link

Jak podłączyć projekt seam pod Eclipsa?
Procedura jest dość prosta i nie wymaga wiele wysiłku.

1. Wybieramy File>import
2. Z zakładki General wybieramy Existing Projects into Workspace i dajemy Next
3. Natępnym krokiem jest wybranie katalogu w którym mamy projekt (Browse)
4. Klikamy Finish

I to by było na tyle, w końcu przechodzimy z poziomu konsoli do kontentego środowiska i rozwijamy nasz projekt wedle uznania.

UWAGI:
1. Podczas pracy nad projektem Eclipse używa pliku build.xml do tzn. hot-deploy'ingu, kiedy zapisujemy dany plik, np. widoku, Eclipse automatycznie wykonuje polecenie seam explode (czy też ant explode), od tej pory nie musimy wykonywać go z poziomu konsoli. UWAGA hot-deploy nie działa w przypadku części plików konfiguracyjnych i innych, dlatego od czasu do czasu potrzebny będzie restart serwera. Więcej na ten temat można poczytać w specyfikacji seam.
2. Warto dodać sobie serwer JBoss do IDE, żeby nie było potrzeby odpalania go z poziomu konsoli. W tym celu wykonujemy: File>new>other>server, wybieramy rodzaj serwera oraz wskazujemy jego katalog główny.
3. Dobrym pomysłem może być zainstalowanie wtyczki JBoss tools do Eclipsa, która pozwala na wizualizację wielu plików konfiguracyjnych, widoków, itd. Najprawdopodobniej pozwala również na używanie seam-gen z poziomu IDE, aczkolwiek nie zgłębiłem tej kwestii.

2 komentarze:

  1. marzac o tym tutorialu wyobrazalem sobie, ze opiszesz konfiguracje dla JBoss Tools i np. operacje generowania dodatkowych encji z nowych tabel w bazie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. osz Ty, proponuję więc spłacić swój dług wobec internetu i założyć bloga z takim właśnie tutorialem...

    OdpowiedzUsuń