niedziela, 4 kwietnia 2010

Instalacja IBM WebSphere Process Server 7 na Red Hat Enterprise Linux 5

Kilka podpowiedzi jak zainstalować IBM WebSphere Process Server na Red Hat Enterprise Linux 5 dla takich linuxowych słabiaków jak ja.

0. Nie wiem czy było to konieczne, raczej nie, ale jako rozgrzewkę polecam zainstalowanie sobie Java JDK (wraz z JRE), oraz podpięcie pod przeglądarkę internetową, JDK prędzej czy później i tak będzie nam potrzebne. Aby podpiąć JRE pod FF polecam istrukcję na stornie: link. UWAGA! W moim przypadku, przy tworzeniu linku, zamiast katalogu ns7-gcc29, należało wybrać ns7. Jeśli nie posiadamy katalogu plugins w głównym katalogu FF, to należy go utworzyć ręcznie.

1. Przed przystąpieniem do instalacji WPS'a należy odpowiednio przygotować Red Hat'a. Postępujęmy wg. oficjalnej instrukcji: link. Uwagi do poszczególnym punktów:
1. wybieramy umask 002 - wybrałem instalacje na zwykłym koncie użytkownika.
Większość instrukcji jest niekonieczna jeśli pracujemy na "świeżym" linuxie.
UWAGA! W przypadku Red Hat'a musimy dodatkowo wyłączyć SELinux - jest to system ochronny systemu (nie wiem do końca jak działa więc nie będę się rozpisywał), który w pewnym momencie może zablokować nam instalację WPS'a.
Aby wyłączyć SELinux, należy zedytować plik "/etc/selinux/config"

# This file controls the state of SELinux on the system.
# SELINUX= can take one of these three values:
# enforcing - SELinux security policy is enforced.
# permissive - SELinux prints warnings instead of enforcing.
# disabled - No SELinux policy is loaded.
SELINUX=enforcing
# SELINUXTYPE= can take one of these two values:
# targeted - Only targeted network daemons are protected.
wystarczy zmienić SELINUX=enforcing na SELINUX=permissive i zrestartować system.

2. Z tak przygotowanym systemem instalacja przebiegła u mnie bez żadnych błędów i problemów. Bazowałem na oficjalnej instrukcji: link. Wybieramy opcje "Nonadministrative or nonroot installation." A dalej leci już z górki.

1 komentarz:

  1. Byłoby super, gdyby udało się jeszcze zdobyć plik do automatycznej (silent) instalacji, a wszystkie polecenia umieścić w skrypcie powłoki. Wiedząc co i jak nie powinno być to wyzwaniem ;-)

    OdpowiedzUsuń