sobota, 7 lutego 2015

Pułapki myślenia - czy aby na pewno postępujesz racjonalnie?

Od jakiegoś czasu obserwuje nowy buzzword w naszym geekowskim świecie. Coraz więcej ludzi pisze o "mindfulness" oraz ogólnie o działaniu mózgu (w szerokim spektrum). Przyznam szczerze, że spora część tych materiałów jest naprawdę ciekawa i daje nowy spojrzenie na nasze postrzeganie, myślenie, uczenie się. Chciałbym dodać cegiełkę również od siebie. Polecam książkę Pułapki MyśleniaDaniel'a Kahneman'a.


Generalnie książka jest zbiorem ogromnej ilości doświadczeń i badań, które niestety prowadzą do smutnego wniosku - stosunkowo niedawno wyszliśmy z buszu i nasze "myślenie" jest dalekie od szeroko pojętego racjonalizmu. Chyba, że się do tego zmusimy, co z kolei, kosztuje nasz organizm "ogromny" wysiłek i nie jest za darmo. Nie ma co płakać nad sobą. Mimo bardzo negatywnego działania na logiczne myślenie, nasze instynkty, w niektórych typach problemów są bardzo efektywne.

Jako trailer mogę powiedzieć, że jest o (podobno) klasycznym eksperymencie z gorylem. Bardzo mnie interesuje, jak bym wyszedł bez wcześniejszego przeczytania opisu. Można też zweryfikować jakimi tanimi sztuczkami posługują się media, kreujące już teraz wynik przyszłych wyborów. Co najgorsze te techniki działają... i władza w naszym kraju jest tego najlepszym dowodem, już od wielu, wielu lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz