piątek, 12 marca 2010

ESI - praktyki edukacje w IBM

Od następnego tygodnia (tj. 12.03.2010) zaczynam już na poważnie praktyki w firmie IBM, uczestnicząc w tzw. programie ESI (Educational Students Intership).

Tematyka moich praktyk będzie głównie krążyła wokół aspektów związanych z technologią JavaEE a konkretnie z frameworkiem SEAM.

Moim mentorem podczas praktyk będzie Jacek Laskowski, a najnowsze informacje o postępach będzie można śledzić na twitterze oraz bliperze.

Jeśli chodzi o ten tydzień to głównie przygotowywałem swoją maszynę do pracy, co wymagało ściągnięcia całej masy instalek, bibliotek, tutoriali. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym już czegoś nie zaczął robić, więc wstępnie zapoznałem się z frameworkiem SEAM, ustawiłem odpowiednio serwer toccat 6.0, aby mógł współpracować z SEAM. Ogólnie tomcat bez żadnych dodatkowych ustawień może współpracować z SEAM aczkolwiek jeśli chcemy odpalić przykłady korzystające z EJB, to musimy doinstalować do niego Embedded JBoss, instrukcje jak to wykonać możemy znaleźć tu:
http://community.jboss.org/wiki/EmbeddedAndTomcat

W swoich dotychczasowych testach wykorzystywałem SEAM’a w wersji: 2.0.2.SP1, na oficjalnej stronie SEAM’a jest już nowsza wersja aczkolwiek zauważyłem, że większość tutoriali w internecie jest przygotowanych pod tą wersje.
Przed przystąpieniem do odpalania przykładów z SEAM, radziłbym oprócz zapoznania się z oficjalną dokumentacją:
http://docs.jboss.com/seam/latest/reference/en-US/html/index.html
zapoznać się również z plikiem readme.txt – znajdującym się w folderze: seam/examples. Jest tam najlepiej wytłumaczone jak odpalać wszystkie przykłady dla tomcat’a i jboss’a używając ant’a. Jeszcze jeden mały tips z mojej strony dla użytkowników windowsa, plik build.properties (w katalogu seam), powinien być uzupełniony o ścieżki do obu serwerów np. w ten sposób:
jboss.home=C:\\Andrzej\\jboss\\jboss-4.2.3.GA
tomcat.home=C:\\apache-tomcat-6.0.24

“\\” - podwójny ukośnik zajął mi sporą część dnia w poszukiwaniu, co jest nie tak.

2 komentarze:

  1. tak, '/' również rozwiązuje sprawę, java jest na tyle inteligentna, że sama dostosuję się do OS

    OdpowiedzUsuń